Fotografowie stale współpracujący:

Piotr Jaruga
Dawid Jacewski
Piotr Gołębiowski
Mieczysław Sachadyn
Rezerwacja telefoniczna - 81-532-76-13

O teatrze

 

Teatr Muzyczny w Lublinie prezentuje bogaty wachlarz sztuk scenicznych: od opery poprzez operetkę, musical, balet, różne formy koncertowe aż po bajki i widowiska edukacyjne. Połączenie blisko 70-letniej tradycji z nowoczesnością zachwyca rozmaitością repertuaru, a nowocześnie wyposażona scena oraz niezwykle zdolny zespół artystyczny, w skład którego wchodzą soliści, chór, balet i orkiestra, pozwalają sprostać najbardziej skomplikowanym wyzwaniom artystycznym. Położony w centrum miasta Teatr Muzyczny stanowi jedną z głównych scen teatralnych i muzycznych miasta, na której spektakle oglądają chętnie zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Lublin turyści.

Operetka, komedia muzyczna, farsa zawsze miały w Lublinie swoją wierną publiczność. Już w kilka miesięcy po Wiedniu czy Paryżu, Lublin oglądał najnowsze operetki Offenbacha, Straussa czy Lehara. Wystawiały je trupy teatralne zjeżdżające tu na zimowe sezony (październik - marzec) do Teatru przy ul. Jezuickiej, a potem Teatru Wielkiego przy ul. Namiestnikowskiej (dzisiejszy teatr im. J. Osterwy). Latem „podkasana Muza” królowała w Teatrze Letnim "Rusałka".

Współczesny Teatr Muzyczny w Lublinie to renomowana scena operetkowo - operowa, działającą nieprzerwanie od 1947 roku. W bogatym dorobku posiada najznakomitsze pozycje muzyki operowej, operetkowej, i musicalowej, takie jak La Traviata G. Verdiego, Carmen G. Bizeta, Straszny dwór” S. Moniuszki, Zemsta nietoperza i Baron cygański J. Straussa, czy też cieszący się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem publiczności musical Skrzypek na dachu J. Bocka, grany już od 1994 roku (!).

Nowa jakość propozycji repertuarowych oraz znaczne poszerzenie możliwości obsadowych Teatru wiąże się z objęciem kierownictwa lubelskiej sceny od jesieni 2015 r. przez Dyrektor Naczelną Prof. Iwonę Sawulską i Dyrektora Artystycznego Dariusza Klimczaka. Pozostające wcześniej w repertuarze operetki, musicale, wodewile i bajki otrzymały nowe, interesujące obsady. Wiosną 2016 r. odbyła się wysoko oceniona premiera Balu w Savoyu P. Abráháma w reżyserii Artura Hoffmana, imponujaca muzyczną inwencją, przebojową partyturą i rozmachem inscenizacyjnym. Jesienią tego roku Teatr przygotował rewię Broadway in Lublin z udziałem gwiazd estrady, jak Franc D’Ambrosio, Beata Kozidrak, Iwona Sawulska, Kayah, Piotr Cugowski, Wojtek Cugowski i Jakub Gąska z towarzyszeniem chóru, baletu i orkiestry pod batutą Łukasza Sidoruka. Te dwie produkcje Teatru zostały zaprezentowane na scenie operowej Centrum Spotkania Kultur.

Dyrekcja Teatru Muzycznego wprowadziła również do repertuaru lubianą przez słuchaczy formę przebojowych koncertów, prezentujących między innymi piosenki okresu międzywojennego, jak Paryż Północy i Powróćmy jak za dawnych lat. W najbliższym czasie obejrzymy również Anię z Zielonego wzgórza z muzyką Zbigniewa Karneckiego i w reżyserii Mirosława Siedlera. W listopadzie odbędzie się premiera widowiska Queens of Opera według scenariusza Stefana Müncha, która przypomni najpiękniejsze arie, duety, ansamble, sceny chóralne i baletowe z oper od Mozarta do Gershwina.

        Teatr zaprasza do współpracy znakomitych solistów operowych z całej Polski oraz znanych i cenionych reżyserów, scenografów i dyrygentów. Wielkie dzieła operowe zrealizowali znakomici reżyserzy tego gatunku, m.in. Waldemar Zawodziński (Carmen, La Traviata), Robert Skolmowski (Straszny dwór) oraz Anette Leistenschneider (Cyrulik sewilski G. Rossinego). Premiery operetkowe reżyserowali w ostatnich latach m.in.  Zbigniew Czeski (Baron cygański, Wesoła wdówka), Tomasz Janczak (Zemsta nietoperza) i Artur Hoffman (Księżniczka czardasza E. Kalmana). W roli reżyserów Teatr Muzyczny w Lublinie gościł także znanych aktorów – Artura Barcisia (Trzy razy Piaf), Andrzeja Gałłę (Mały czarodziejski flet – wersja dla dzieci opery W. A. Mozarta, Kiedy kota nie ma), Jana Machulskiego (Amadeusz P. Shaffera) oraz Bohdana Łazukę (rewia Szanujmy wspomnienia). Lubelski Teatr Muzyczny uzupełnia swój repertuar o farsy muzyczne i wodewile: Kiedy kota nie ma czy Porwanie Sabinek.

Do szczególnie spektakularnych sukcesów Teatru Muzycznego należy superprodukcja Traviaty G. Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, wystawiona dla blisko ośmiotysięcznej publiczności w lubelskiej Hali "Globus". W repertuarze teatru znajduje się również długo oczekiwany musical Phantom M. Yestona, którego premiera w marcu 2012 roku stała się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Pod koniec roku 2012 Teatr zmuszony był do opuszczenia swojej siedziby na okres 3 lat, z powodu remontu budynku przy ul. Skłodowskiej oraz budowy Centrum Spotkania Kultur. Nie mniej jednak, nawet w tak trudnych okolicznościach funkcjonowania w rozproszeniu po całym Lublinie, udało się przygotować i zrealizować ogromne widowisko operowe Nabucco, które powtórzyło sukces Traviaty w Hali Globus i zgromadziło blisko 5000 sympatyków opery na jednym spektaklu. W grudniu 2015 roku scena przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej ruszyła znowu, dając premierę spektaklu muzycznego Paryż Północy.

Misją Teatru Muzycznego jest popularyzacja sztuk teatralno-muzycznych wśród mieszkańców Lubelszczyzny. Zadanie to teatr realizuje poprzez kontakt i tworzenie oferty dla wszystkich grup wiekowych. Wartości edukacyjne zawarte w bajkach muzycznych i baletowych podkreślane są przez specjalnie adaptowane scenariusze bajek klasycznych (Kopciuszek), prelekcje i wprowadzenia do spektakli (Królewna Śnieżka), czy organizacja spotkań o charakterze warsztatowym i integracyjnym.

W ramach oferty dla najmłodszych Teatr proponuje Pinokia, Kota w butach, O dwóch takich, co ukradli księżyc, Kopciuszka, Calineczkę, Karnawał zwierząt oraz Pana Twardowskiego i Królewnę Śnieżkę (widowiska baletowe).

Teatr Muzyczny w Lublinie to również miejsce splotu ścieżek melomanów, osób z kręgów biznesu, polityki oraz świata kultury. Organizowane spektakle i towarzyszące im wydarzenia to świetne okazje do spotkań towarzyskich oraz budowania relacji w przyjaznym i elitarnym otoczeniu, które zapewnia Teatr.

Zapoznaj się z historią Teatru Muzycznego

Ten serwis www używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek) w zakresie opisanym w polityce prywatności, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.