Artyści

Patrycjusz Sokołowski

bas

Biografia

Studia na Wydziale Wokalnym ukończył w Akademii im. Fryderyka Chopina 
w Warszawie w 2005 r.  Na scenie zadebiutował w grudniu 2001 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w akademickim przedstawieniu
Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego jako Zarecki. Wystąpił w studenckich przedstawieniach oper: G.F. Haendela Juliusz Cezar jako Ptolomeusz (2002 r.) i w Weselu Figara W.A. Mozarta – jako Figaro (2004 r.).

W sezonie 2002/2004 występował z zespołem Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej w operach J. Haydna Aptekarz w tytułowej roli oraz jako Colas w Bastien und Bastienne W.A. Mozarta. W 2003 r. został solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. 
W grudniu 2003 r. zadebiutował partią Ojca, Petera w operze
Hänsel und Gretel 
E. Humperdincka na scenach teatrów Niemiec i Szwajcarii. W kwietniu 2004 r. wziął udział w prapremierowym wykonaniu i nagraniu płyty z Pasją wg św. Mateusza Krzysztofa Knittela.

 3 kwietnia 2005 r. w kościele św. Anny w Warszawie śpiewał Requiem 
W.A. Mozarta, które było transmitowane przez TVP. 

Ważnym wydarzeniem dla młodego artysty było wykonanie IX Symfonii Ludwika van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie w kwietniu 2004 r. z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. 

Podczas Festiwalu Moniuszkowskiego 2005 r. w Białymstoku artysta śpiewał partię Dżęgi z opery Jewnuta S. Moniuszki. W grudniu 2007 r. został zaproszony do udziału
w koncercie z Madame Emmą Kirkby; wykonał
Magnificat J.S. Bacha w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Od września 2005 r. Patrycjusz Sokołowski jest solistą Teatru Muzycznego
w Lublinie. Występuje jako Sarastro w
Małym Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta,
Don Giovanni, Figaro w
Amadeuszu wg sztuki Petera Schaeffera do muzyki W.A. Mozarta, Don Basilio w Il barbiere di Siviglia G. Rossiniego, Escamilio w Carmen G. Bizeta, Skołuba w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Markiz d’Obigny w Traviacie, Arcykapłan, (Zachariasz) w Nabucco G.Verdiego, Feri w Księżniczce Czardasza Emmericha Kalmana oraz Kalman Żupan w Baronie Cygańskim.

W sierpniu 2009 r. artysta został laureatem I Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku
a we wrześniu 2009 laureatem Konkursu „Złote Głosy Mazowsza” w Warszawie. Od tamtego czasu jest promowany przez agencję artystyczną Impressio Art Management, dzięki której jest zapraszany do koncertów z wybitnymi polskimi artystami.

  W grudniu 2010 r. zadebiutował w Operze NOVA w Bydgoszczy w przedstawieniu L'elisir d'amore G.Donizettiego w reżyserii Krzysztofa Nazara jako Dulcamara (pod batutą Jerzego Wołosiuka). Zaowocowało to dalszą współpracą z Operą NOVA w Bydgoszczy
i w kwietniu 2011 r. zaśpiewał premierę
La Bohème Giacomo Pucciniego pod batutą Andrzeja Knapa w reżyserii Macieja Prusa jako Alcindoro.

W marcu 2015 r. zadebiutował na scenie Teatru Wilekiego Opery Narodowej
w Warszawie w przedstawieniu
Rigoletto G. Vergiego jako Monterone, w którym w roli tytułowej wystąpił Andrzej Dobber pod batutą Carlo Montanaro. W 2016 r. zaśpiewał partię Drugiego SS-mana w przedstawieniu Pasażerka Mieczysława Wajnberga pod dyrekcją Gabriela Chmury.

 

Patrycjusz Sokołowski od października 2011 jest aktorem Teatru Kameralnego
w Lublinie, gdzie występuje w
Czarodziejskim Ogrodzie Frances’a Burnett’a jako ogrodnik Ben Weatherstaff.

W swojej dotychczasowej pracy miał okazję pracować z wybitnymi reżyserami: Maciejem Prusem, Waldemarem Zawodzińskim, Robertem Skolmowskim, Jitką Stokalską,  Anette Leistensschneider, Andrzejem Rozhinem, Zbigniewem Czeskim oraz dyrygentami: Janem Krenzem, Piotrem Sułkowskim, Andrzejem Knapem, Jacekiem Bonieckim, Pawełem Kos-Nowickim, Alanem Urbankiem, Arturem Wróbelem, Tomaszem Radziwonowiczem, Ryszardem Zimakiem, Janem Miłoszem Zarzyckim, Andrzejem Borzymem juniorem, Ryszardem Dudkiem, Agnieszką Duczmal, Aliną Kowalska – Pińczak, Michałem Klauzą , Jerzym Wołosiukiem.

Spektakle, w których gra

Powrót do artystów »

Ten serwis www używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek) w zakresie opisanym w polityce prywatności, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.