Artyści

Marian Josicz

baryton

Biografia

Pracę artystyczną rozpoczynał w Zespole Pieśni i Tańca „Warszawa” prowadzonym przez Mirę Zimińską i Tadeusza Sygietyńskiego. Po rozwiązaniu zespołu trafił do Opery Warszawskiej występując obok takich artystów jak: M. Fołtyn, B. Paprocki, B. Ładysz, A. Hiolski.

W roku 1962 otrzymał od Barbary Kostrzewskiej propozycję podjęcia pracy w Teatrze Muzycznym w Lublinie, gdzie w roku 2005 obchodził jubileusz 50- lecia pracy artystycznej. Był zapraszany na występy gościnne do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Operetki Dolnośląskiej we Wrocławiu, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Teatru Lalki i Aktora w Lublinie.

Przez 50 lat przebywania na scenach Lublina i całej Polski zagrał ponad 150 ról, z których ważniejsze to: Daniłło w „Wesołej Wdówce, Adam w „Ptaszniku z Tyrolu”, Petruccio w „Poskromieniu złośnicy”, Gaspard w „Dzwonach z Cornewill”, Bokser w „Boso, ale w ostrogach”, Bryndas w „Krakowiakach i góralach”, Horodniczy w „Rewizorze”, Tewje w „Skrzypku na dachu”, i wiele innych.

Otrzymał czterookrotnie Wojewódzką Nagrodę Teatralną za wybitne osiągnięcia artystyczne, Złotą odznakę Zasłużony dla Miasta lublina, Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Złoty Krzyz Zasługi, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu odrodzenia Polski.

Spoglądając wstecz, z perspektywy 50 lat pracy artystycznej, taka jawi mu się refleksja, że „teatr jest świątynią, do której wchodzi się na oddechu. Tu ginie codzienność, tylko palą się światełka rampy, które nie gasną, dopóki będzie istniał teatr. A będzie istniał zawsze”.

Spektakle, w których gra

Powrót do artystów »

Ten serwis www używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek) w zakresie opisanym w polityce prywatności, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.