Terminy spektakli

Sektor I

Bilety 45,00 zł

Sektor II

Bilety 45,00 zł

Nasze spektakle

Galerie

Lekcja polskiego

27-11-2017 10:00

Lekcja polskiego

Bilety

  • Opracowanie tekstu i reżyseria: Zdzisław Wardejn
  • Asystent reżysera, realizacja spektaklu: Małgorzata Chojnacka
  • Scenografia, kostiumy: Stefan Szmidt

2017 - Rok Tadeusza Kościuszki - Przedstawienie specjalne

 

Anna Bojarska

Lekcja polskiego”

 

 

W rolach:

TADEUSZ KOŚCIUSZKO Zdzisław Wardejn

EMILIA ZELTNER Natalia Matuszek

HRABINA LUBOMIRSKA Alicja Jachiewicz

GENERAŁ PASZKOWSKI Stefan Szmidt

 

Muzyka: kompozycje z archiwów petersburskich przypisywane Tadeuszowi Kościuszce w wykonaniu klawesynowym Władysława Kłosiewicza i Kwartetu Prima Vista

 

Lata 1815 - 1817. Solura - małe, senne miasteczko w wolnej, szczęśliwej Szwajcarii. W domu przy Gurzelgasse 5, będącym własnością rodziny Zeltnerów, wynajmuje małe lokum stary człowiek - emigrant ze zniewolonej Polski. Nadmiar wolnego czasu wypełniają mu lekcje polskiego i korepetycje z historii, udzielane nastoletniej córce Zeltnerów – Emilce. Coraz częściej czas lekcji wypełniają opowieści weterana polskiego powstania o swojej Ojczyźnie i jej dramatycznej historii, coraz więcej pytań zadaje młoda szwajcarska uczennica. Wolność, tragiczny los coraz bardziej odseparowywanej od Europy Polski, postrzeganej przez europejskich Szwajcarów jako kraj dziwnych obyczajów, dzikich ludzi - niepasujących do kulturalnej Europy, to tematy kolejnych rozmów podczas lekcji polskiego w sztuce Anny Bojarskiej. To także prawie cała sceniczna anegdota.

Ale tylko „prawie”. Jest też miłość. Ta pierwsza, niespełniona, tragiczna sprzed pięćdziesięciu lat, a ciągle kłująca serce bohatera, i ta ostatnia, między ludźmi, których dzieli wszystko, a nadto jeszcze pół wieku życia z okładem, niespodziewana dla obojga, nieuświadomiona do końca, bez szans, bez przyszłości. Kulturalny i fascynujący młodą Szwajcarkę nauczyciel okaże się być, najgłośniejszym i najbardziej podziwianym w ówczesnej Europie i Ameryce polskim bohaterem- naczelnikiem nieudanego i tragicznego w skutkach dla Polski i jego samego powstania

Spektakl „Lekcję polskiego” wyreżyserował , znany Państwu choćby
z poprzednich prac na rzecz Fundacji – wybitny reżyser i aktor scen warszawskich Zdzisław Wardejn. Do głównych ról zaprosiliśmy: Zdzisława Wardejna, w roli Emilki Zeltner partneruje mu – debiutująca, utalentowana– Natalia Matuszek W pozostałych rolach - Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt.

Ten serwis www używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek) w zakresie opisanym w polityce prywatności, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.