Artyści

Ryszard Wróblewski

Ryszard Wróblewski

Naukę śpiewu rozpoczął w 1972 roku w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. St. Moniuszki w Jeleniej Górze u p. Reginy Siemieńskiej. Następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na wydziale wokalno-aktorskim, pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w licznych kursach wokalnych w Bayreuth i we Wrocławiu w ramach „Vratislavia Cantans”.

W 1979 roku został laureatem Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy. Po uzyskaniu dyplomu w 1981 roku został zaangażowany jako solista do Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie debiutował w roli Eisensteina w Zemście nietoperza J. Straussa. Na scenie tej wykonywał również partie: Alfreda w Traviacie G. Verdiego, Belmonta w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Hrabiego Almavivy w Cyruliku Sewilskim G.Rossiniego.

W 1984 roku otrzymał angaż w Teatrze Wielkim w Łodzi i zaproszenie do współpracy z Teatrem Wielkim w Warszawie. Współpracował także z operami w Gdańsku, Bytomiu, Bydgoszczy, Krakowie i Poznaniu. Śpiewał tam m.in. role: Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie P.Czajkowskiego, tytułowego Fausta w operze Faust Ch.Gounoda, Damazego w Strasznym Dworze St.Moniuszki, Ferranda w Cosi fan tutte W.A. Mozarta, Ponga w Turandot G.Pucciniego, Edrisiego w Królu Rogerze K. Szymanowskiego oraz Achillesa w Tetydzie na Skyros D.Scarlattiego.

W latach 1988-1989 współpracował również z Warszawską Operą Kameralną wykonując partie Almavivy w Cyruliku Sewilskim G.Paissiella i G.Rossiniego oraz Belmonta w Uprowadzeniu z Seraju W.A.Mozarta.

Od 1984 roku był solistą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Repertuar artysty obejmuje przeszło 60 ról operowych.

Artysta zaproszony do współpracy przez Bogusława Kaczyńskiego przez cztery sezony (1995-1999) był pierwszym tenorem w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie, gdzie z wielkim powodzeniem wcielał się w role amantów operetkowych: Barinkay’a w Baronie Cygańskim – J. Straussa, Edwina w Księżniczce Czardasza – E. Kalmana, Eisensteina w Zemście Nietoperza – J. Straussa, Stanisława w Ptaszniku z Tyrolu – C. Zellera.

Artysta stale współpracuje z Teatrami Muzycznymi w Lublinie, w Łodzi i w Gliwicach.

Wiele koncertuje w kraju i za granicą, wykonując rozległy repertuar poczynając od pieśni kompozytorów polskich poprzez wielkie arie operowe, operetkowe, musicalowe i piosenki neapolitańskie. Ma też w swoim repertuarze dużo pieśni kościelnych, pasyjnych i patriotycznych m.in.: pieśni St. Moniuszki, M. Karłowicza, F. Nowowiejskiego, Fr. Chopina, Fr. Schuberta, R. Schumana, P. Czajkowskiego, L.van Beethovena, M.Musorgskiego, M. Glinki, H. Wolfa, Fr. Liszta, Wł. Żeleńskiego, K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego, C. Franka, G. Bizeta, Ch. Gounoda.

Artysta występował we wszystkich polskich Filharmoniach i Teatrach Operowych.

Był oklaskiwany i entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność w amfiteatrach i największych salach koncertowych w Polsce.

W 2001 roku zwyciężył w „III Turnieju Tenorów” zorganizowanym przez Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach.

Na stałe współpracuje z Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego w Warszawie, z Orkiestrą Reprezentacyjną straży Granicznej w Nowym Sączu, Orkiestrą Koncertową „Victoria” z Warszawy – Rembertowa i z Orkiestrą Romantica.

Artysta odbył liczne tournee po Austrii, Niemczech, Francji, Anglii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Izraelu, Japonii, Cyprze, Grecji, Litwie, Ukrainie. Jest ulubieńcem publiczności w USA i Kanadzie.

Występował na największych scenach operowych Paryża, Wiednia, Barcelony, Brukseli, Berlina, Rzymu, Prahy, Londynu, Zurychu, Wilna, Lwowa, Bratysławy, Tokio, Toronto, Chicago.

Ryszard Wróblewski śpiewał pod batutą znakomitych dyrygentów m.in.: Z. Latoszewskiego, M. Nowakowskiego, A. Straszyńskiego, K. Korda, T. Wojciechowskiego, E. Michnik, A. Wita, J. Kaspszyka, J.F. Juniora, T. Kozłowskiego, A. Wicherka, T. Wicherka, R. Satanowskiego, J. Przybylskiego, St. Stuligrosza, Sł. Chrzanowskiego, R. Silvy, M. Niesiołowskiego, M. Nałęcza – Niesiołowskiego, J. Bonieckiego, L. Sałackiego.

Występował z wieloma znakomitościami scen operowych, operetkowych i estradowych m.in. z : B.Paprockim, A.Hiolskim, B.Ładyszem, J.Czekajem, J.Ostapiukiem, K.Szostek - Radkową, Z. Donat, J.Curą, H.Papian, F.Barbieri, J.Bibel, K.Kałudowem, I.Nawe-Spychalską, J.Rappe, I.Kłosińską, K.Bednarkiem, B.Morką, D.Stachurą, M.Torzewskim, M.Abako, R.Owsińską, K.Rorbach, E.Podleś, B.Zagórzanką, A.Kowtunow, B.Betley, I.Hossą, A.Teligą, J.Woś, J.Cortes, A.Kruszewskim, B.Kaczyńskim, M.Wojnickim, W.Polańską, G.Brodzińską, M.Długosz, P.Palecznym, J.Rawik, J.Tylmanem, J.Sentem, J.Połomskim, L.Kydryńskim, L.Łącz.

Współpracował m.in. z takimi reżyserami jak: A.Hanuszkiewicz, M.Weiss-Grzesiński, R.Peryt, F.Barbieri, K.Kolberger, R.Skolmowski, W.Adamczyk, C.Drzewiecki, K. Warlikowski, M.Treliński, K.Kutz, M.Fołtyn, J.Niesobska, G.Coutance, A. Lheureux, L. Adamik, G.Konemann, K. Wagner, J. Gruza, J.Stokalska, Ch.Martin, H.Konwiński, L.M.Pizzi, G.Deflo, P.L.Pier’Alli, A. Żuławski, W. Zawodziński, M. Wojtyszko, Z. Czeski, E. Wesołowski, M.Otava, G.Romagnoli.

Współpracował również jako solista z chórem męskim „Cantilena” z Wrocławia i z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” z Warszawy.

Miał zaszczyt kilkakrotnie śpiewać dla Papieża Jana Pawła II – w Bazylice Św. Piotra w Watykanie podczas Pasterki w 1998 r., w Łowiczu podczas Mszy Św. celebrowanej przez Papieża oraz w Rzymie w 2000 r. z okazji 80 urodzin Papieża Jana Pawła II.

Za wieloletnią współpracę z Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego im. St. Moniuszki, w 1999 roku został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej medalem - „Za zasługi dla kultury w wojsku polskim”. W 2004r został uhonorowany odznaką - „Zasłużony Działacz Kultury’”. W 2006 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej – Srebrny Medal - „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W maju 2008 roku otrzymał najwyższą nagrodę – Statuetkę „Ariona” za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno - aktorskiej na scenach Teatrów Operowych za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP-u.

W 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Św. Stanisława za niesienie pomocy potrzebującym i za działalność charytatywną. W roku 2012 został promowany i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, który został jeszcze w tym samym roku podwyższony do Krzyża Wielkiego ze złotą Gwiazdą.

Ryszard Wróblewski 18.12.2013 r. został wyróżniony przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Odznaką Honorową nr 137 Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego za działalność społeczną dla Warszawy, a 25.10.2014 r. otrzymał statuetkę - Lwa Białołęki w dziedzinie kultury przyznaną za wieloletnią pracę na rzecz upowszechniania kultury muzycznej.

Ryszard Wróblewski nagrał solową płytę pt. „Dziewczyno Ty moja” z ariami operetkowymi, pieśniami neapolitańskimi i ariami operowymi. Ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach płytowych dokonanych przez zespół Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Nagrał też płytę z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu i kilka płyt z Orkiestrą Koncertową „Victoria” z Warszawy – Rembertowa.

Artysta bierze częsty udział w audycjach i nagraniach radiowych oraz w programach telewizyjnych. Utwory w jego wykonaniu prezentowane są na antenie Polskiego Radia oraz w stacjach polonijnych.

Przez blisko 20 lat z wielkim powodzeniem występował w kraju i za granicą w koncertach prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego m.in.: „Wielka sława to żart” (transmisje telewizyjne), „Zaczarowany świat operetki”, „Twoim jest serce me”, „Gwiazdy Operetki”, „Bogusław Kaczyński zaprasza”, „Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura” (transmisje telewizyjne), „Koncert trzech tenorów”, „Koncert sześciu tenorów” (transmisje telewizyjne), „Arcydzieła wiedeńskiej operetki”, „Wielka Gala Sylwestrowa”, „Parada Gwiazd”.

Artysta uznawany jest przez krytyków muzycznych w Polsce za najlepszego wykonawcę arii Barinkay’a „Wielka sława to żart” z operetki Baron Cygański J. Straussa.

Od 1995 r. stale występował w Wielkich Galach Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy i jest ulubieńcem krynickiej publiczności.

Występował również na Festiwalach w Cieszynie „Viva il canto”, we Wrocławiu na Festiwalu „Vratislavia Cantans”, w Bydgoszczy na Festiwalu Operowym, w Busku – Zdroju na Festiwalu im. K. Jamróz, pod Wiedniem na Międzynarodowym Festiwalu Operowym i od 2007r. na Europejskim Festiwalu Muzycznym „Gloria” w Supraślu.

Szczególne miejsce w działalności koncertowej artysty zajmuje muzyka oratoryjno-kantatowa.

Z Teatrem Muzycznym w Lublinie artysta jest związany od roku 2003 r., gdzie z wielkim sukcesem wcielał się w role: Barinkaya w Baronie cygańskim J.Straussa, Don Jose w Carmen G. Bizeta i Damazego w Strasznym w dworze St. Moniuszki.

Od lipca 2011r. Ryszard Wróblewski jest dyrektorem Agencji Artystycznej Proscenium i zajmuje się poza własną działalnością artystyczną, organizacją koncertów, spektakli operowych, operetkowych, musicali, spektakli edukacyjnych dla dzieci i wszystkimi innymi formami organizacji działalności kulturalnej.

 

 

Wróć do poprzedniej strony

Teatr Muzyczny w Lublinie
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-029 Lublin

Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego

Zakup biletów

24 godziny na dobę, wygodnie i szybko. Wybierasz miejsce(a) i płacisz.Bilet możesz wydrukować lub okazać bileterowi w smartphonie. Akceptujemy płatności

Akceptujemy płatności

Rezerwacja biletów przez telefon

Możliwa jest wstępna rezerwacja miejsc na przedstawienie przez telefon. Bilet należy potem wykupić w kasie biletowej (nie przez internet).

Telefon:
81 532 25 21 (pn-pt: 8:00 — 15.00)

 

 

Osoby spóźnione będą wpuszczane na widownię dopiero w trakcie przerwy, jeżeli została ona przewidziana podczas wydarzenia.

Kasa biletowa

Zapraszamy do zakupu bezpośredniego biletów w naszej kasie biletowej. Możliwa płatność kartą.

Do odbioru biletów opłaconych przelewem wymagane jest okazanie potwierdzenia wpłaty.

Godziny otwarcia:
Wt - pt: 10:00 — 18:00
Sobota: 16:00 — 18:00
W niedziele i święta na godzinę przed spektaklem

Telefony:
502 662 956 lub 81 532 96 65

Kontakt z nami

Sekretariat
81 532 76 13
sekretariat@teatrmuzyczny.eu

Dział Organizacji Widowni
81 532 25 21
widownia@teatrmuzyczny.eu

54 1240 5497 1111 0010 3488 6530
Bank Pekao SA

© 2018 Teatr muzyczny w Lublinie
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl , cms: Alice   CMS

Do góry