Przeskocz do treści Przeskocz do menu Przeskocz do stopki
AA Aa

Artyści

Dorota Laskowiecka-Urban

Dorota Laskowiecka-Urban

Śpiewaczka ukończyła Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w klasie śpiewu solowego Zdzisławy Donat.

Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich m.in.: u Sylvii Geshty, Gerharda Kahrego, Teresy Żylis Gary, Ryszarda Karczykowskiego.

Laureatka i zdobywczyni wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in.: Ady Sari w Nowym Sączu , Belvedere Competition w Wiedniu,Wykonawstwa Muzyki Operowej i Operetkowej w Krakowie.

Artystka ma w swoim repertuarze ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych.

Na scenie operowej zadebiutowała partią Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie). W swoim repertuarze posiada także inne partie mozartowskie m. in..: Paminę z op. „Czarodziejski flet”, Donnę Annę z op. „Don Giovanni”, Hrabinę z „Wesela Figara”.

Jako sopran liryczny z powodzeniem kreuje Violettę w „Traviacie” Verdiego, Mimi w „Cyganerii” G. Pucciniego, Micaelę w „Carmen” G. Bizeta, a także Hannę w „Strasznym dworze” S. Moniuszki.

Śpiewaczka ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą, zarówno na scenach operowych jak i filharmonicznych.

Została m.in. zaproszona do prawykonania partii solowej w „Requiem” Johna Rutter'a w koncercie poświęconym ofiarom zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku. W repertuarze oratoryjno – kantanowym śpiewaczki widnieją dzieła Bacha (Magnicifat, Msza h-moll, Psja wg Św, Jana, Pasja wg Św. Mateusza), Beethovena (IX Symfonia), Mozarta (Msza C-dur, c-moll, Requiem), Rossiniego i Pergolesiego ( Stabat Mater) oraz Haendla (Mesjasz).

Solistka i odtwórczyni pierwszoplanowych ról m.in. w Operze Krakowskiej, Śląskiej, Wrocławskiej, Operze Lwowskiej, Teatrze w Bratysławie i innych teatrach operowych i muzycznych zarówno w kraju jak i za granicą.

Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują partie operetkowe (12 głównych ról) wykonywanych w kilku językach. To dzięki nim była ulubienicą Bogusława Kaczyńskiego w ostatnich latach jego życia, występując niemal na wszystkich koncertach jako główna solistka.

Wysoko ceniona również przez Wiesława Ochmana, została przez niego zaproszona do wykonania tytułowej partii w operze ,,La Traviata” G.Verdiego w Operze Śląskiej u boku Andrzeja Lamperta i Andrija Skurhana.

Violetta w jej wykonaniu została oceniona w prasie jako ,,koronna partia śpiewaczki''. Po sukcesie ,,La Traviaty” została poproszona o zaśpiewanie głównej partii ponownie na deskach Opery Śląskiej w Operze ,,Don Carlos'' Verdiego.

Łącznie artystka zaśpiewała ponad 600 spektakli operowych, operetkowych i musicalowych na różnych scenach. Primadonna Teatru Muzycznego w Lublinie, na której od wielu opiera się repertuar tej zasłużonej placówki. Pierwsza solistka Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, jako jedyna zaproszona do wszystkich produkcji tej instytucji, w rolach tytułowych i pierwszoplanowych.

Słowa krytyka muzycznego Małgorzaty Komorowskiej w ,,Ruchu Muzycznym” wskazują na wysoki poziom wykonawstwa śpiewaczki: ,,Dorota Laskowiecka obdarzona ślicznym sopranem, urodą i elegancją ruchu w długich sukniach, po paru sezonach reprezentowała już sznyt prawdziwej gwiazdy”.

Śpiewała u boku Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Nowickiego, Grażyny Szapołowskiej, zapraszana do wspólnych projektów. Jako jedyna śpiewaczka wystąpiła na benefisie Bohdana Łazuki.

Posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne , zaczynała jako asystent na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej w Warszawie,obecnie także jako wykładowca śpiewu solowego w Szkole Wokalno Aktorskiej w Lublinie, oraz Szkole Muzycznej Pure Voice w Warszawie. Stale doskonali swój warsztat wokalny, poszerza repertuar realizując największe partie muzyczne u boku znanych dyrygentów (T.Kozłowski, T.Wojciechowski) i reżyserów (M.Sartova, W.Zawodziński, L.Adamik).

W 2008 roku, za rolę Rozalindy z ,,Zemsty Nietoperza'' J.Straussa otrzymała nagrodę oraz statuetkę im.Jana Kiepury ,,Dla najlepszej śpiewaczki''. W 2017 roku otrzymała medal im.Fr.Chopina przyznany przez Uniwersytet Warszawski za szczególne krzewienie kultury polskiej. Pół roku pózniej 2017 roku artystka otrzymała najwyższe odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki : Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wróć do poprzedniej strony

Zakup biletów

24 godziny na dobę, wygodnie i szybko. Wybierasz miejsce(a) i płacisz.Bilet możesz wydrukować lub okazać bileterowi w smartphonie. Akceptujemy płatności

Akceptujemy płatności

Rezerwacja biletów przez telefon

Możliwa jest wstępna rezerwacja miejsc na przedstawienie przez telefon. Bilet należy potem wykupić w kasie biletowej (nie przez internet).

Telefon:

81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00

Osoby spóźnione będą wpuszczane na widownię dopiero w trakcie przerwy, jeżeli została ona przewidziana podczas wydarzenia.

Kasa biletowa

Zapraszamy do zakupu bezpośredniego biletów w naszej kasie biletowej. Możliwa płatność kartą.

Do odbioru biletów opłaconych przelewem wymagane jest okazanie potwierdzenia wpłaty.

Godziny otwarcia:
Wt - Pt: 10:00 - 17:00

oraz na godzinę przed planowanymi spektaklami na poziomie -1

Telefony:
81 532 96 65 lub 502 662 956

Kontakt z nami

Sekretariat
81 532 76 13
sekretariat@teatrmuzyczny.eu

Dział Organizacji Widowni
81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00
widownia@teatrmuzyczny.eu

10 1020 3147 0000 8502 0139 1093
Bank PKO BP

© 2023 Teatr muzyczny w Lublinie
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl

Do góry