Przeskocz do treści Przeskocz do menu Przeskocz do stopki
AA Aa

Aktualności

Nowy Tydzień: Wytańczą miłość...

Nowy Tydzień: Wytańczą miłość...

11-04-2019

Jeszcze nie przebrzmiały echa ostatniej premiery, a lubelska operetka już ma dla swych widzów kolejne niespodzianki.


Po pierwsze, z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca zespoły Teatru Muzycznego przygotowują długo oczekiwaną premierę spektaklu baletowego „Czajkowski – Taniec miłości”. Ponadto dyrekcji placówki udało się pozyskać grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Nowa Generacja Muzyczna” – w części skierowany do młodzieży, w części zaś – bez ograniczeń wiekowych – do zainteresowanych grą na tak egzotycznym, lecz i intrygującym instrumencie jak afrykańska kalimba.

Baletowa premiera będzie nie tylko spotkaniem z najbardziej klasyczną z klasycznych wspaniałą muzyką rosyjskiego kompozytora, którego znamy i kochamy za „Jezioro łabędzie”, „Dziadka do orzechów” czy „Śpiącą królewną”. Formuła spektaklu – wypracowana przez jego twórców – dyrygenta Przemysława Fiugajskiego, choreografkę Zuzannę Dinter oraz prowadzącego balet Romana Kamińskiego – przybliży też widzom nieco trudną i wymagającą kuchnię tańca klasycznego. Apetyty widowni, zwłaszcza po udanych elementach baletowych w ostatnich produkcjach Teatru, są już mocno pobudzone, dlatego muzyczna historia o sztuce tanecznej oraz życiu i twórczości Piotra Czajkowskiego wydaje się faktycznie strzałem w dziesiątkę dyrektor Kamili Lendzion.

Muzyczna przygoda i afrykańskie klimaty

Z kolei pomysł wciągnięcia w świat muzyki pokolenia 8-12 latków to spełnienie zapowiedzi kolejnych szefów operetki, dotąd jednak pozostających raczej w sferze planów. Teraz ma się to zmienić dzięki zapałowi animatorów kultury – Gabriela Meneta i Łukasza Wójtowicza, zaś Daniel Moński wnosi swój talent i pasję do instrumentów i muzyki świata. No i jeszcze drobiazg – na powołanie przy lubelskim Teatrze Muzycznym dziecięcej Grupy Generacji oraz Grupy Kalimby udało się zdobyć środki z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie organizacyjne grupy dziecięcej odbędzie się 12 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Lublinie (ul. M. Skłodowskiej 5, poziom -2). Koszt udziału uczestnika w kursie trwającym od kwietnia do końca czerwca (10 spotkań) wynosi 200 zł. Biorący udział zostaną podzieleni na maksymalnie 10-osobowe grupy, które będą spotykać się raz w tygodniu (w soboty w ciągu dnia lub w poniedziałkowe wieczory), zaś celem całego projektu jest „stworzenie możliwości przeżycia kilkumiesięcznej przygody muzycznej”.

 

– Nasi podopieczni rozwiną przy tym własną indywidualną wrażliwość muzyczną, zdobędą podstawową wiedzę z zakresu wiedzy o muzyce, poznają instrumenty wchodzące w skład orkiestry Teatru Muzycznego, spotkają ciekawe osobowości z lubelskiego i polskiego świata muzyki. Korzystając z darmowych, powszechnie dostępnych aplikacji na urządzenia mobilne postawią pierwsze kroki na drodze do kompozycji, tytułowej generacji muzycznej – wylicza dyr. Lendzion.

W trakcie wakacji kontynuacją projektu będzie intensywny obóz muzyczny, który odbędzie się w Bieszczadach w pierwszej połowie wakacji. Weźmie w nim udział maksymalnie 40 uczestników, którzy pod okiem instruktorów będą pracować nad własnymi kompozycjami muzycznymi, ,ale również wspólnie wybiorą trzy utwory, które będą podstawą do stworzenia teledysków. Koncert finałowy, na który złożą się kompozycje stworzone w trakcie projektu oraz premiera teledysków stworzonych w czasie wakacji, odbędzie się 8 września 2019 r. na otwarcie sezonu 2019/2020 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

 

W ramach projektu zostanie również stworzona otwarta, skupiona na pracy eksperymentalnej z kalimbą wielopokoleniowa grupa, której celem będzie integracja, rozwój umiejętności współpracy, treningu wrażliwości i spotkania z drugim człowiekiem we wspólnej muzyce płynącej z tego fascynującego instrumentu. Pierwsze spotkanie Grupy Kalimby zaplanowane jest na 23 kwietnia (wtorek) o godz. 18:00 również na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego, bez ograniczeń wiekowych. TAK

 

źródło: Nowy Tydzień

Wróć do aktualności

Zakup biletów

24 godziny na dobę, wygodnie i szybko. Wybierasz miejsce(a) i płacisz.Bilet możesz wydrukować lub okazać bileterowi w smartphonie. Akceptujemy płatności

Akceptujemy płatności

Rezerwacja biletów przez telefon

Możliwa jest wstępna rezerwacja miejsc na przedstawienie przez telefon. Bilet należy potem wykupić w kasie biletowej (nie przez internet).

Telefon:

81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00

Osoby spóźnione będą wpuszczane na widownię dopiero w trakcie przerwy, jeżeli została ona przewidziana podczas wydarzenia.

Kasa biletowa

Zapraszamy do zakupu bezpośredniego biletów w naszej kasie biletowej. Możliwa płatność kartą.

Do odbioru biletów opłaconych przelewem wymagane jest okazanie potwierdzenia wpłaty.

Godziny otwarcia:
Wt - Pt: 10:00 - 17:00

oraz na godzinę przed planowanymi spektaklami na poziomie -1

Telefony:
81 532 96 65 lub 502 662 956

 

Kontakt z nami

Sekretariat
81 532 76 13
sekretariat@operalubelska.pl

Dział Organizacji Widowni
81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00
widownia@operalubelska.pl

10 1020 3147 0000 8502 0139 1093
Bank PKO BP

© 2024 Opera Lubelska
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl

Do góry