Przeskocz do treści Przeskocz do menu Przeskocz do stopki
AA Aa

O nas

Opera Lubelska to scena prezentująca pełen przekrój sztuk scenicznych: od opery, poprzez musical, operetkę, balet, widowisko muzyczne, koncert, aż po bajki i spektakle edukacyjne. Łącząc ponad 75-letnią tradycję z nowoczesnością zachwyca siłą repertuaru, nowocześnie wyposażoną sceną oraz niezwykle zdolnym zespołem artystycznym, w skład którego wchodzą soliści, chór, balet i orkiestra.

Położona w centrum miasta Opera Lubelska stanowi jedną z głównych scen teatralnych i muzycznych, na której spektakle oglądają chętnie zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Lublin turyści.

Operetka i komedia muzyczna zawsze miały w Lublinie swoją wierną publiczność. Już w kilka miesięcy po Wiedniu czy Paryżu, Lublin oglądał najnowsze operetki Offenbacha, Straussa czy Lehára. Wystawiały je trupy teatralne zjeżdżające tu na zimowe sezony (październik - marzec) do Teatru przy ul. Jezuickiej, a potem Teatru Wielkiego przy ul. Namiestnikowskiej (dzisiejszy teatr im. Juliusza Osterwy). Latem, Podkasana Muza królowała w Teatrze Letnim "Rusałka".

Opera Lubelska wciąż dzierży palmę pierwszeństwa za największą operową premierę wschodniej Polski - superprodukcję "La Traviata" Giuseppe Verdiego reżyserowaną przez Waldemara Zawodzińskiego, a wystawioną dla blisko ośmiotysięcznej publiczności w lubelskiej Hali "Globus". W repertuarze znajduje się również musical "Phantom - upiór w operze" Maury'ego Yestona, którego premiera w marcu 2012 roku stała się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Oba tytuły doczekały się swojego wznowienia z okazji Wielkiego Jubileuszu 75-lecia instytucji, działającej wówczas pod nazwą Teatr Muzyczny w Lublinie.

Pod koniec roku 2012 Teatr Muzyczny w Lublinie, zmuszony był do opuszczenia swojej siedziby na okres 3 lat, z powodu remontu budynku przy ul. Skłodowskiej oraz budowy Centrum Spotkania Kultur. Nie mniej jednak, nawet w tak trudnych okolicznościach funkcjonowania w rozproszeniu po całym Lublinie, udało się przygotować i zrealizować ogromne widowisko operowe "Nabucco" Giuseppe Verdiego, które powtórzyło sukces "La Traviaty" w Hali Globus i zgromadziło blisko pięć tysięcy sympatyków opery na jednym spektaklu. W trakcie okresu opuszczenia siedziby Teatr organizował równie widowiskowe wydarzenia artystyczne: „Czas honoru – koncert muzyki z serialu” i „Koncert fantastyczny” z muzyką z filmów science fiction i fantasy.

W lipcu 2023 r. Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął uchwałę o zmianie nazwy instytucji Teatr Muzyczny w Lublinie i nadaniu jej nowego statutu, w wyniku czego od 10 sierpnia 2023 r. w Lublinie działa Opera Lubelska.

Opera Lubelska to renomowana scena operetkowo - operowa, działającą nieprzerwanie od 1947 roku. W bogatym dorobku posiada najznakomitsze pozycje muzyki operowej, operetkowej, i musicalowej, takie jak wspomniana już „La Traviata” Giuseppe Verdiego, "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki i "Baron cygański" Johanna Straussa, czy też cieszący się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem publiczności musical "Skrzypek na dachu" Jerry’ego Bocka, grany już od 1994 roku (!).

Opera Lubelska zaprasza do współpracy znakomitych solistów operowych z całej Polski oraz znanych i cenionych reżyserów, scenografów i dyrygentów. Wielkie dzieła operowe zrealizowali znakomici reżyserzy tego gatunku, m.in. Waldemar Zawodziński ("Carmen" Georges'a Bizeta, "La Traviata" Giuseppe Verdiego) i Robert Skolmowski ("Straszny dwór" Stanisława Moniuszki) oraz Anette Leistenschneider ("Cyrulik sewilski" Gioacchina Rossinego). Operetki reżyserowali m.in. Zbigniew Czeski ("Baron cygański" Johanna Straussa, "Wesoła wdówka" Franza Lehára), Artur Hoffman ("Księżniczka Czardasza" Imre Kálmána), Joanna Lewicka („Kraina Uśmiechu” Franza Lehára). W roli reżyserów gościliśmy także znanych aktorów – Jana Machulskego ("Amadeusz” Pettera Schaffera), Bohdana Łazukę (rewia "Szanujmy wspomnienia"), Andrzeja Gałłę („Mały czarodziejski flet” – wersja dla dzieci opery Wolfganga Amadeusa Mozarta, „Kiedy kota nie ma”) czy Artura Barcisia („Trzy razy Piaf”, "Zemsta nietoperza").

Po wielu latach nieobecności wrócił na naszą scenę spektakl baletowy. Niezwykłych emocji dostarczył widzom „Czajkowski – Taniec miłości” w choreografii i inscenizacji Zuzanny Dinter.

Ostatnimi dużymi produkcjami są: musical „Hallo Szpicbródka” w reżyserii Mirosława Siedlera, będący adaptacją sceniczną według scenariusza filmowego Ludwika Starskiego, uznana za arcydzieło operetki wiedeńskiej "Zemsta nietoperza" w reżyserii Artura Barcisia oraz opera "Tosca" ponadczasowe dzieło Giacoma Pucciniego, którym Opera Lubelska oficjalnie rozpoczęła sezon artystyczny 2023/24.

Misją Opery Lubelskiej jest popularyzacja sztuk teatralno-muzycznych wśród mieszkańców Lubelszczyzny. Zadanie to realizuje poprzez kontakt i tworzenie oferty dla wszystkich grup wiekowych. Wartości edukacyjne zawarte w bajkach muzycznych i baletowych podkreślane są przez specjalnie adaptowane scenariusze bajek klasycznych, prelekcje i wprowadzenia do spektakli, organizacje spotkań o charakterze warsztatowym i integracyjnym, czy zwiedzanie teatru przez zorganizowane grupy dzieci i młodzieży.

W ramach oferty dla młodszych widzów Opera Lubelska proponuje m.in. bajki: „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Calineczka”, „O krasnoludkach i Sierotce Marysi”, musical „Ania z Zielonego Wzgórza”, widowisko baletowe „Królewna Śnieżka”, operę w pigułce - „Nie taki straszny Dwór” czy najnowszą produkcję – bajkę „O krasnoludkach i sierotce Marysi".

Miłośnicy syntezy artystycznej znajdą w repertuarze koncerty oraz hitowe wiązanki przebojów jak: „WinyLove Story”, „W duecie z Muzycznym”, „Po polsku z Muzycznym” czy ostatnie widowisko muzyczne „Przeboje Trójmorza”, które było emitowane na wszystkich regionalnych antenach TVP3.

Opera Lubelska włącza się w działalność charytatywną i pomoc osobom z różnymi dysfunkcjami oraz wspiera instytucje naukowe, kliniki i oddziały szpitalne. Opera Lubelska zaznacza swoją pozycję na muzycznej mapie Polski. Liczne zaproszenia na prestiżowe wydarzenia artystyczne takie jak: Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju czy Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej są dowodem poziomu i profesjonalizmu całego zespołu.

Opera Lubelska to również miejsce splotu ścieżek melomanów, osób z kręgów biznesu, polityki oraz świata kultury. Organizowane spektakle i towarzyszące im wydarzenia to świetne okazje do spotkań towarzyskich oraz budowania relacji w przyjaznym i elitarnym otoczeniu.

Aktualnie Operę Lubelską prowadzi od września 2018 r.

Dyrektor Kamila Lendzion

Zakup biletów

24 godziny na dobę, wygodnie i szybko. Wybierasz miejsce(a) i płacisz.Bilet możesz wydrukować lub okazać bileterowi w smartphonie. Akceptujemy płatności

Akceptujemy płatności

Rezerwacja biletów przez telefon

Możliwa jest wstępna rezerwacja miejsc na przedstawienie przez telefon. Bilet należy potem wykupić w kasie biletowej (nie przez internet).

Telefon:

81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00

Osoby spóźnione będą wpuszczane na widownię dopiero w trakcie przerwy, jeżeli została ona przewidziana podczas wydarzenia.

Kasa biletowa

Zapraszamy do zakupu bezpośredniego biletów w naszej kasie biletowej. Możliwa płatność kartą.

Do odbioru biletów opłaconych przelewem wymagane jest okazanie potwierdzenia wpłaty.

Godziny otwarcia:
Wt - Pt: 10:00 - 17:00

oraz na godzinę przed planowanymi spektaklami na poziomie -1

Telefony:
81 532 96 65 lub 502 662 956

 

Kontakt z nami

Sekretariat
81 532 76 13
sekretariat@operalubelska.pl

Dział Organizacji Widowni
81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00
widownia@operalubelska.pl

10 1020 3147 0000 8502 0139 1093
Bank PKO BP

© 2024 Opera Lubelska
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl

Do góry